Când viața pare cumplită, fă-ți un ceai și bea-l din cea mai drăguță ceașcă – Arsenie Boca

sâmbătă, 21 noiembrie 2009

Multumesc, Sf. Parascheva!

Nu sunt genul de teleleu caruia sa ii placa sa plece de acasa, la tot felul de cursuri, cumetrii si altele,asa incat,atunci cand cursul de asta vara a presupus o noua plecare in tara, de data aceasta pentru 4 zile, ( de joi pana duminica,inclusiv) tare nu mi-a convenit problema.

Pe langa ne- cheful pe care il aveam deja s-a suprapus si faptul ca  voi pierde cu votarea 4 ore ( turul 1+2) la aceleasi clase+ 1 decembrie, inca o serie de ore pierdute + cele din 4 zile de curs! Asa incat, chef sa plec cu buna stiinta pentru inca 4 zile, nu aveam deloc.

Eram la grea incercare, pentru ca-s prima pe tara care implementeaza acest proiect,si deci, cam imposibil de refuzat "sarcina" cu deplasarea in tara...
Hmm, cum sa fac sa nu merg... ma tot chinuiam cu acest gand... Si dintr-o data imi cad ochii pe Icoana cumparata de la Iasi cu Sfanta.

Si apoi incep sa ma vait Sfintei:  Sfanta, cunosti gandul meu si framantarea mea, te roooooog, fa in asa fel incat sa nu fiu nevoita sa plec, da-mi chiar si simptome de gripa noua,numai sa nu plec!!!

Odata ce I-am zis, ma si  simteam mai linistita ,ca si cum deja problema mea era rezolvata.

A doua zi ma duc la serviciu, si pe drum,imi vine un gand; cum ajung merg glont la biroul directorului si ii cer sa ma primeasca vreo cateva minute,pentru ca am ceva sa ii spun.
Ma primeste,si, in timp ce rasfoia nu- stiu -ce- hartii, incep sa ii zic: "Domnule director, va rog frumos, sa nu ma invoiti!"
Imediat ridica privirea din hartiile in care era cufundat, si spune:"Ce-ai zis?"
...

Dupa ce i-am povestit cum sta treaba, imi raspunde:"Ok, nu te invoiesc, dar stii ceva? E prima data in toata cariera mea de director cand primesc asa o cerere, in fine,daca asta vrei,asa va fi, si totusi cine merge in locul tau?
Eu raspund: "Merge M. , sunt convinsa!!!"

Si intr-adevar, lucrurile au decurs de o maniera atata de placuta... am sunat coordonatoarea de proiect, i-am comunicat simplu " Nu pot sa merg" fara sa ii dau si detalii de ce nu, ea nu a intrebat decat cine vine in locul meu, M a plecat nu foarte incantata de idee, dar cu dorinta clara de a ma ajuta, si apoi ma tot suna sa-mi spuna: " Uite, Ana unde m-ai trimis, avem petrecere acuma, habar nu ai ce pregatiri culinare sunt aici :)) si ce atmosfera  extraordinara!!!"

Conteaza enorm pentru mine ca m-a ajutat,si vreau sa ii multumesc, inca o data,si conteaza si faptul ca s-a simtit foarte bine, si nu a regretat plecarea :)

Asa incat Sfanta a facut posibila aceasta varianta mai mult decat convenabila pentru mine, si am scapat de corvoada cu plecatul pe coclauri!!!
Multumesc, Sfanta mea draga!!!

Colega si prietena mea M a plecat la curs in locul meu, si mi- a adus de acolo gutui :)

Nu puteam sa le refuz,mai ales ca mie imi plac gutuile,si ea stie acest lucru, dar nu au fost prea grozave, asa incat le-am facut gem dietetic, si cateva am pus la copt in cuptor.

Gemul de gutui a iesit tare bun.

gem  dietetic de gutui

Reteta e cam ca la toate gemurile dietetice facute pana acuma, doar ca fara lamaie...

Cat despre gutuia coapta.... un deliciu de post - dietetic :D

gutuie1

Ingrediente:
  • 2-4 gutui;
  • o ceasca de cafea plina cu fructoza;
  • o "mana" de stafide;
  • margarina;

gutuiecoaptafructoza

MDP.

1. se spala bine gutuile,apoi se pun la scurs pe prosoape de hartie de bucatarie;
2. se face o gaura cu ajutorul unui cutit- sau a ustensilei speciale-in "capul" fiecarei gutui,
3. se pun- in spatiul facut - o lingurita de fructoza, un varf de cutit de margarina si cateva stafide.
4. se aseaza intr-o tava si se dau la cuptorul incalzit in prealabil.

Daca nu va par suficient de dulci le puteti adauga fructoza dupa ce le asezati in farfurii.
Se servesc calde.
Delicioase!

gutuie coapta

Ana

4 comentarii:

  1. Nu pot sa cred ca poposesc pe blogul tau...
    Imi place gutuia coapta la nebunie, as manca toata ziua. si pozele sunt reusite, pupicei.

    RăspundețiȘtergere
  2. Multumesc, draga mea! Te astept cu drag,oricand ai timp si dispozitie! Eu pana acuma nu am mai mancat gutuie coapta, dar e tare buna :) pupici

    RăspundețiȘtergere
  3. Candva faceam din gutui tare multe chestii,compot,dulceata,peltea(pentru ca nu aruncam nici macar cojile...:) )...anul acesta cu regret trebuie sa recunosc,n-am avut gutui in gradina,decat foarte putine,le-am consumat crude.

    RăspundețiȘtergere
  4. Draga Tacha, bine ai venit! Pai inseamna ca au fost foarte sanatoase ,si eu tot asa natur mancam altadata, din pacate eu locuiesc la bloc. Ce bine de tine ca locuiesti la casa :) O duminica placuta!

    RăspundețiȘtergere

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...